Kraj Francja

Stolica: Paryż
Powierzchnia: 675 417 km²
Ludność: 65 700 tys.
Waluta: euro (EUR), 1 EUR = 100 centów
Napięcie: 220 V
Język: francuski
Wiza: wiza nie jest wymagana

Alzacja

Bretania

Burgundia

Dolina Garonny

Dolina Loary

Korsyka

Lazurowe Wybrzeże

Lotaryngia

Masyw Centralny

Nicea

Normandia

Malownicze klify, urocze kurorty i smak calvadosa.

Informacje ogólne

Turyści podróżujący przez ten niezwykły zakątek Francji mijają na swojej drodze żyzne tereny uprawne i rozwijające się miasta pełne imponujących zabytków, by dotrzeć w końcu do wybrzeża z popularnymi kąpieliskami i historycznymi kurortami. Obszary wewnątrz lądu natomiast słyną z produkcji mleka i śmietany, w powietrzu unosi się zapach calvadosa, a zamki i pałace przypominają o dawnej świetności regionu. Malowniczy zakątek Francji słynie również z hodowli koni, produkcji likierów jabłkowych oraz najlepszych gatunków sera camembert.

Turystyczny region położony jest w północnej Francji, w jego zachodniej części znajdują się Wzgórza Normandzkie, na północy rozlewa się kanał La Manche, natomiast wschód charakteryzuje malownicza równina przecięta doliną Sekwany. Swój niezwykły urok turystyczny Normandia zawdzięcza wspaniałemu wybrzeżu rozciągającemu się między Le Treport na północnym wschodzie i Mont St-Michel na południowym zachodzie. W najbardziej niedostępnych zakątkach regionu wije się malowniczo rzeka Sekwana obramowana kredowymi skałami, na północy regionu słynne Wybrzeże Alabastrowe opada do morza białymi urwiskami skalnymi, natomiast turystów najbardziej ujmują Wybrzeże Kwiatów i Wybrzeże Perłowe. Część regionu zajmuje malowniczy półwysep Cotentin, a pozostałe tereny kraina lasów, łąk oraz oddzielonych żywopłotami pól i pastwisk. Atlantycki klimat jest w tym regionie łagodny, wilgotny i zmienny, sprzyja spokojnemu wypoczynkowi i zwiedzaniu zabytkowych miast.

Normandia to historyczna kraina, która swoją nazwę zawdzięcza Normanom przybyłym na te ziemie w VII w., w okresie panowania merowińskiej Francji i rządów króla Merowinga. Początkowo jednak ziemie te były zamieszkane przez ludność celtycką, którą wyparli Rzymianie w połowie I w. p.n.e. Wikingowie plądrujący te ziemie właśnie od VII w. zdobyli Rouen, a nawet sięgnęli po Paryż. Przełomową datą był rok 911, kiedy zachodniofrankijski król Karol Prostak oddał w lenno połowę dzisiejszej Normandii wodzowi wikingów Rollonowi, który po tym fakcie przyjął chrzest. W późniejszych wiekach panujący we Francji książę Wilhelm II Bastard podbił Anglię, Włochy i Sycylię, a rycerze normandzcy często brali udział w słynnych wyprawach krzyżowych. Kiedy władcą Normandii stał się król Filip II August, Francja stanęła w ogniu wojny stuletniej, a w Rouen na stosie spłonęła buntowniczka Joanna d'Arc oskarżona o czary i herezję. Liczne wojny religijne i starcia katolików z hugenotami oraz zniesienie „edyktu nantejskiego” w 1685 r. doprowadziły do ucieczki z Francji protestantów. Nastały wtedy spokojniejsze czasy, w wieku XVII rozwinęły się porty Hawr, Honfleur i Dieppe, a region został podporządkowany administracji francuskiej. Najcięższy okres Normandia przeszła w trakcie II wojny światowej, kiedy większość miast została poważnie zniszczona, a na wybrzeżu wylądowały wojska alianckie rozpoczynające słynną operację „Overlord” i pamiętny D-Day – dzień, który zapisał się w historii świata pod datą 6 czerwca 1944 r.

Rouen jest nie tylko jednym z najpiękniejszych miast francuskich, ale również stolicą Normandii, która od lat figuruje na mapie turystycznej Francji. W czasach starożytnych istniał w tym miejscu gród galijski, który podbili Rzymianie i nową osadę nazwali Rotomagnus. W okresie podbojów normańskich miasto stało się ważnym portem rzecznym oraz ośrodkiem handlu z Anglią, głównie za sprawą eksportu wina z Szampanii i Burgundii. Wojna stuletnia przyniosła do miasta panowanie Anglików oraz słynny proces Joanny d'Arc zwanej Dziewicą Orleańską, który zakończył się śmiercią na stosie. XVI i XVII wiek to czas walk między katolikami i protestantami, miasto opuściło wielu mieszkańców, niemniej po unormowaniu stosunków wewnątrz państwa Rouen wracało powoli do okresu swej świetności, a dzisiaj jest niezwykle atrakcyjną metropolią. Turyści najczęściej pojawiają się w sercu miasta na Place du Vieux Marche, gdzie w 1431 r. zginęła Joanna d'Darc – w tym miejscu można znaleźć tablicę oraz krzyż upamiętniające losy młodej kobiety. Wspaniały plac otaczają domy z tzw. muru pruskiego nadające mu bajkowego wymiaru, a na jego środku znajduje się ciekawa świątynia Eglise Jeanne d'Arc, którą wzniesiono w 1979 r. Przy okazji warto zwiedzić rezydencję miejską z początku XVI w., jaką jest Hotel de Bourgtheroulde z pięknymi krużgankami i sześcioboczną wieżyczką. Główna arteria starówki Rue du Gros-Horloge (z ciekawą bramą Gros Horloge z XV w. i symbolizującym miasto wielkim zegarem z jedną wskazówką) prowadzi do katedry Notre Dame, docenianej przez wielu miłośników architektury i sztuki, głównie dzięki znanemu impresjoniście Claude Monetowi, który uwiecznił ją na ponad 30 obrazach. Turyści stają w osłupieniu przed wspaniałymi portalami, najwyższą wieżą kościelną we Francji i niezwykłym prezbiterium z marmurowym ołtarzem głównym. To nie koniec niespodzianek architektonicznych Rouen. Za klejnot późnego gotyku uchodzi kościół St-Maclou z ozdobnymi rzeźbami przedstawiającymi sceny biblijne. Wiele pobliskich uliczek kryje domki z muru pruskiego oraz przytulne restauracje serwujące regionalne potrawy. Do ważnych zabytków, których nie powinno się omijać należy Pałac Sprawiedliwości, będący przykładem tzw. gotyku płomienistego oraz kościoły Eglise St-Ouen i Eglise St-Godard. Malowniczymi uliczkami można spacerować godzinami, oprócz pozostałych miejskich zabytków warto zwiedzić również kilka tematycznych muzeów oraz wieżę Joanny d'Arc, w której narodowa bohaterka czekała na egzekucję. Poza zabytkami Rouen ma w swojej ofercie wiele ciekawych imprez kulturalnych, rozrywkowych i sportowych, a także bogate życie nocne. W mieście bez problemu można zatrzymać się na dłużej dzięki doskonałej bazie hotelowej.

Dieppe – kurort pełni rolę ważnego portu pasażerskiego i popularnego kąpieliska otoczonego wapiennymi skałami. Miasto zasłynęło w historii jako miejsce nieudanego desantu alianckiego  z 1942 r., kiedy to na plażach żołnierze musieli pozostawić wiele sprzętu wojskowego i ewakuować się z powrotem do Anglii. Główna plaża, która była przed laty areną walk usypana jest z kamieni, podobnie jak większość plaż na Alabastrowym Wybrzeżu, niemniej kurort jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania terenów całej Normandii. Wielu turystów wybiera się również na okoliczne plaże w Pourville-sur-Mer lub spaceruje godzinami po najważniejszej promenadzie miasta jaką jest deptak Grande Rue. Do najciekawszych atrakcji miasteczka należy także twierdza z muzeum miejskim, katedra St-Jacques, nastrojowy port rybacki oraz Muzeum Miejskie i Cite de la Mer prezentujące tajemnice podwodnego świata, budowy statków i rybołówstwa.

Fecamp – Wybrzeże Alabastrowe ma to do siebie, że większość plaż nadających się do kąpieli znajduje się przy ujściach rzek, tak jest w przypadku rybackiej osady Fecamp, która wyrosła wokół znanego opactwa Benedyktynów. Według legendy w tym miejscu morze wyrzuciło na brzeg odprysk drzewa figowego, z którego wypłynęła krew Chrystusa, a miasteczko zasłynęło jako miejsce pielgrzymek. Cudowne drzewo znajduje się w świątyni Eglise abbatiale de la Trinite. Turyści mogą wypoczywać na kamienisto-żwirowej plaży położonej przy porcie, w sąsiedztwie bogato zdobionego Palais Benedictine oraz portu, z którego w morze wypuszczają się miłośnicy żeglarstwa i sportów wodnych.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Cabourg – przyjemny kurort, którego cechą charakterystyczną są uliczki zbiegające się pod jednym kątem w centrum przy nadmorskiej promenadzie. Turyści mogą oddawać się słonecznemu relaksowi na długiej, szerokiej plaży z drobnym, złocistym piaskiem. Na horyzoncie przez cały sezon unoszą się kolorowe żagle łodzi, desek windsurfingowych i katamaranów, co świadczy o dobrych warunkach do uprawiania sportów wodnych. Lokalną atrakcją są przejazdy bryczkami po plaży, a także wyprawa na niezwykle malownicze klify zwane Falezą Czarnych Krów.

Deauville – niewielki kurort z doskonale zagospodarowaną, szeroką plażą charakteryzującą się złocistym piaskiem, w którym wypoczynek na wysokim poziomie gwarantują dobre hotele. Na znane kąpielisko często zagląda „paryska śmietanka”, a wiele znanych osobistości można spotkać w trakcie spaceru po Promenade des Planches. W kurorcie znajdują się dwa znane tory do wyścigów konnych przyciągające w sezonie wielu turystów i miłośników tej dyscypliny sportu. Sezonową atrakcją są również międzynarodowe zawody gry w polo.

Villers Sur Mer – niewielka miejscowość wypoczynkowa położona nad szeroką, piaszczystą plażą. Atmosfera kurortu jest niezwykle spokojna, wypoczywać można za sprawą doskonale przygotowanej bazy noclegowej ulokowanej w malowniczej okolicy.

Etretat – elegancki kurort wypoczynkowy z dobrymi hotelami i apartamentami, do którego często zaglądają amatorzy sportów wodnych oraz miłośnicy pięknych widoków. W sąsiedztwie miasteczka bowiem znajdują się słynne skały Falaise d'Aval i Falaise d'Amont doskonale nadające się do fotografowania. Kurort leży w niewielkiej dolinie otoczonej z obu stron górskimi pasmami wydzielającymi szeroką, żwirową plażę delikatnie opadającą ku lazurowej wodzie, na której w sezonie można podziwiać kolorowe żagle i śmiałków zmagających się z wysokimi falami. Oprócz zaskakujących miejsc widokowych w kurorcie znajduje się ciekawa kaplica Notre-Dame-de-la-Garde, zabytkowa hala targowa, a także gratka dla miłośników Arsena Lupina, jaką jest muzeum poświęcone znanemu dżentelmenowi-włamywaczowi.

Hawr – duże miasto portowe u ujścia Sekwany zbudowane od podstaw po II wojnie światowej według jednolitego planu, dzięki czemu zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wybrzeże w tym miejscu uchodzi za doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych, wypoczywając na kamienistej plaży można podziwiać miłośników żeglarstwa, windsurfingu, kitesurfingu i paralotniarstwa lub samemu spróbować sił w tych pasjonujących sportach. Miasto dysponuje dogodną bazą noclegową i gastronomiczną, w wielu miejscach można zjeść najznamienitsze owoce morza, by nabrać sił i ruszyć na zwiedzanie ratusza przykuwającego uwagę ośmiokątną wieżą, futurystycznego ośrodka kultury Le Volcan, przypominającego dwa wulkany i katedry Notre Dame. Historię miasta można sobie przybliżyć w Musee de l'Ancien Havre, natomiast obrazy Renoira i Moneta podziwiać w Muzeum Sztuk Pięknych.

Barneville-Carteret – jeden z popularniejszych kurortów w Normandii zawdzięczający swój urok długim, piaszczystym plażom. W miasteczku znajduje się malowniczy port z przytulnymi tawernami, a atrakcją jest pobliskie wzgórze, z którego można podziwiać malowniczą okolicę.

Kuchnia

Kuchnia francuska nie bez powodu budzi uznanie wśród turystów poszukujących kulinarnych doświadczeń, gdyż standardy przygotowywania posiłków zarówno w restauracjach, jak i prywatnych domach są na wyższym poziomie niż w większości innych krajów. Jedzenie jest ważnym elementem życia codziennego, celebrowanym na każdym kroku. Przyjemność jedzenia została przywieziona z Włoch za sprawą księżnej Katarzyny Medycejskiej, rozwinęła się podczas rewolucji francuskiej, a zaistniała na świecie za sprawą filozoficznego traktatu napisanego we Francji pt.: „Filozofia smaku”. Każdy turysta o wyrafinowanym smaku z pewnością znajdzie coś dla swojego podniebienia dzięki bardzo urozmaiconej kuchni związanej z rolniczym i klimatycznym zróżnicowaniem kraju, a także położeniem w sąsiedztwie Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego.

Francuzi jadają wszystko począwszy od mięs takich jak wołowina, wieprzowina, jagnięcina, drób, poprzez sery i ryby, a skończywszy na wyrobach mącznych, owocach i warzywach. Najczęściej są to trzy posiłki dziennie jadane również poza domem – wyjście do restauracji jest niemałą przyjemnością. Lekkie śniadania (petit dejeuner) składają się najczęściej z filiżanki kawy, herbaty lub gorącej czekolady z rogalikiem – croissant, bułką drożdżową – brioche lub bagietką – baguette. Popularne jest również słodkie pieczywo viennoiseries podawane z masłem i konfiturą. Czas obiadu (dejeuner) to przeważnie pora między 12 a 14:30, natomiast kolacje (diner, souper) celebruje się od 19 do późnych godzin wieczornych. Są to spotkania z rodziną i przyjaciółmi charakteryzujące się długimi rozmowami.

Jeżeli ktoś nie ma czasu na obiad chwyta w rękę baguette crudites – bagietkę z sałatą i surowymi warzywami lub po prostu idzie do bistro na stek z frytkami. Turyści próbujący kupić pieczywo przekonają się, że wybór nie jest prosty z racji jego różnorodności i wielu rodzajów. Chleb jada się do każdego posiłku, podobnie jak bagietki, ale tylko świeże. Główny posiłek składa się najczęściej z towarzyszącej aperitifowi zakąski (amuse gueule), przystawki (hors d'oeuvre), dania głównego (plat principal), sera (fromage) i deseru (dessert). Nieodłącznym elementem jest kieliszek lub lampka jakiegoś alkoholu, zwykłe napoje gazowane lub soki uchodzą za przejaw kulinarnej ignorancji. W restauracjach bardzo często do aperitifu podaje się amuse-bouches w postaci koreczków, oliwek, pistacji lub małych, francuskich ciasteczek. Na deser Francuzi chętnie konsumują mus czekoladowy – mousse au chocolat, budyń z jabłkami – creme caramel lub po prostu owoce – fruits, a także rozmaite sery pleśniowe. Pod koniec posiłku kelnerzy często serwują małą, mocną kawę i kieliszek mocnego alkoholu digestif (koniak, armaniak, calvados lub regionalna wódka owocowa), który ma wspomóc trawienie.

Napiwki we Francji to poważna sprawa. Chociaż obsługa jest wliczona w cenę posiłku i nazywa się service compris, to dodatkowo należy zostawić napiwek w przyjętej wysokości 7-10%.

Przy wyborze restauracji warto na samym początku zwrócić uwagę na menu i fakt zawarcia w nim potraw regionalnych, ich brak może świadczyć o niekompetencji restauratora, więc jeżeli ktoś chce spróbować prawdziwej, regionalnej kuchni powinien mieć to na uwadze. Wiele dobrych restauracji oferuje własne wersje lokalnych dań.

Francuzi, na szczęście dla turystów, pieczołowicie zwracają uwagę na świeżość dań i produktów, dlatego półmisek świeżych małż i gotowanych skorupiaków zawsze pachnie morzem, a dzięki szybkiemu obrotowi towarów potrawy zawsze są świeże.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Każdy region jest w gruncie rzeczy zdefiniowany przez lokalne wyroby, najlepsze produkty można znaleźć na obleganych targach, bardzo często ich sprzedawcy mają w zanadrzu jakiś ciekawy przepis, który później można sprawdzić bawiąc się w kulinarnego podróżnika. Wiele ciekawych produktów kupuje się na przydrożnych straganach, mogą to być świeżo zerwane owoce lub konfitury własnej produkcji, marynowane oliwki czy miód ze swojskich pasiek. Turyści zajadają się domowymi serami, warzywami prosto z ogrodów, a także degustują rozmaite trunki przydomowej destylarni.

Jednym z atutów kulinarnych Francji są sery uwielbiane przez każdego podróżnika. Wytwarza się je w rozmaitych rozmiarach i kształtach, układa w wiklinowych koszach, zawija w liście orzecha lub kasztanów. Oferty regionalne prześcigają się jedna za drugą, w wielu miejscach można nabyć kremowy camembert, ser maziowy, pleśniowy, pikantny ser kozi, sery niebieskie, specjały wytwarzane przez mnichów i wiele innych, których koneserzy doliczyli się blisko trzystu, a wciąż powstają nowe odmiany.

Podobnie jest z narodowym trunkiem, jakim jest wino, a podróż do Francji jest świetną okazją, by poznać wiele ciekawych gatunków. Winnice ciągną się kilometrami w większości regionów, a nawet w samej stolicy. Tereny z winnicami określane są mianem apelacji, natomiast samo wino związane jest ze stylem życia i stanowi nieodłączny element każdego posiłku. Najbardziej znane regiony, gdzie produkuje się najlepsze wina to Bordeaux, Szampania, Burgundia i Beaujolais, natomiast najszlachetniejsze odmiany winogron to Cabernet Sauvignon, Pinot Noir i Chardonnay. Zamawiając wina w restauracjach należy pamiętać o podstawowych kategoriach win, takich jak: blanc – białe przykładowo o zapachu kopru włoskiego i anyżu, rose – różowe, na przykład o lekko owocowym zapachu, ambra – bursztynowe o aromacie orzechów, skórki pomarańczy i miodu, rubis – rubinowe o aromatach wiśni i jagód oraz tulie – o ceglanym odcieniu. Najlepszymi szczepami są Muscat, Macebeu, Malvoisie i Grenache. Przed podróżą najlepiej zaopatrzyć się w fachowy poradnik dotyczący win, by później nie mieć problemu przy doborze ulubionego trunku. Warto również zainteresować się wcześniej, gdzie można znaleźć najlepsze winiarnie prowadzące degustacje i oferujące najlepsze wina regionalne.

Północne wybrzeże specjalizuje się w połach ryb i owoców morza, więc w wielu tawernach na stołach przed turystami ląduje zupa rybna cotriade lub potrawa z łącząca małże, ostrygi, langusty i kraby zwana plateau des fruits de mer. Niewrażliwi kulinarnie turyści mogą zamówić talerz obłożony pająkami morskimi araignees de mer lub jeżowcami, krewetkami i homarami. Miłośnicy mięsa również znajdą coś dla siebie, wiele tawern serwuje tradycyjne danie jednogarnkowe z golonki wieprzowej, bekonu, wołowiny, warzyw i gotowanego ciasta z mąki gryczanej kig ha farz, popularna jest także parzona kiełbasa wieprzowa z białą kapustą saucisse aux choux i rodzaj pasztetu rillettes. Jak w każdym regionie Francji w wielu miejscach można nabyć spaniałe sery, jak na przykład białe sery pleśniowe neufchatel, gournay i pont-l'Eveque. Popularne są również sery o czerwonej florze bakteryjnej – livarot i maroilles.

Mieszkańcy Normandii mają przeważnie dobry humor, nie ma w tym nic dziwnego, gdyż za dobra regionalne uchodzą dwa wyśmienite trunki. Jednym z nich jest cydr – wino jabłkowe powstałe z skrupulatnie dobranych odmian owoców poddawanych naturalnej fermentacji. Trunek produkowany na wiele sposobów może trafić na stół turysty w postaci wytrawnej brut, półwytrawnej semibrut i słodkiej doux. Drugi zacny trunek spotykany w wielu miejscach to apetyczny calvados, czyli rodzaj jabłkowego winiaku, którego nazwa pochodzi od „El Salvador” – nazwy jednego ze statków króla hiszpańskiego Filipa II, który w 1588 r. rozbił się u wybrzeży Normandii, a miejscowi chłopi popijając wyborny napój przekręcili nazwę na calvados i tak pozostało do dziś. Calvados najczęściej jest podawany pod koniec posiłku jako digestif. Warto pojechać do Normandii, by chociaż przez chwilę popatrzyć na miodową barwę zacnego trunku i na własnym podniebieniu przekonać się czy aromat napoju jest faktycznie tak bogaty...

Obyczaje

Francja jest nowoczesnym państwem, wyróżniającym się na tle innych stylem życia, otwarciem na działania społeczno-kulturalne, a także tradycje, z którymi żaden mieszkaniec tego wspaniałego kraju nie chce się rozstawać. Różnice mentalne z pewnością można dostrzec podróżując po prowincjach, wypoczywając w miejscowościach letniskowych czy też zwiedzając duże miasta.Mieszkańcom Francji podoba się poczucie bezpieczeństwa, brak wulgarności, życiowa pewność i stabilizacja, chociaż szczycą się tym, że od lat uważają się za społeczeństwo bezklasowe.

Domostwa odzwierciedlają najczęściej styl życia swoich właścicieli, gości zaprasza się najczęściej na kolację, a nie na popołudniową herbatkę. Jeżeli trafi się do francuskiego domu warto wziąć z sobą butelkę wina lub słodycze i należy pamiętać, że Francuzi są bardzo gościnni, niemniej uwielbiają poruszać trudne tematy dotyczące religii i obecnej sytuacji politycznej, a impulsywna konwersacja przy stole jest wręcz obowiązkowym elementem spotkania. Słynna zasada konwenansu towarzyskiego savoir-vivre nakazuje zaangażowania się w rozmowę i wysłuchania poglądów swojego rozmówcy. Siadając do stołu warto pamiętać, że to jego właściciel wyznacza odpowiednie miejsce, najczęściej po swojej prawicy, w dobrym tonie leży sięgnięcie po lampkę wina dopiero wtedy, gdy gospodarz wzniesie toast.

Pozdrowienie i powitanie są we Francji bardziej rozpowszechnione i przyjacielskie niż w Polsce, dlatego nie należy się dziwić, gdy w każdym sklepie, na rogu ulicy, w parku czy instytucji usłyszy się przyjazne bonjour madame/monsieur czy salut!; normalnością są również często słyszane pardon czy merci. Przy powitaniu i żegnaniu Francuzi często całują kobiety w policzek, a mężczyźni zwyczajnie podają sobie rękę.

Narodowym obyczajem, z którym bardzo często można się zetknąć w wielu parkach i na wyznaczonych terenach jest gra w kule – petanque. Kibice i gracze tej charyzmatycznej dyscypliny zbierają się wieczorami w wielu miejscach i rzucają ołowianymi kulami popijając przy tym pastis – likier o smaku anyżowym. Otwartość Francuzów na przyjaciół i nowe znajomości jest powszechna. Często umawiają się na wspólne grillowanie, degustację wina, urządzają pikniki i organizują wspólne wyjścia do restauracji.

Jeżeli turyści mają zacięcie do polowań z pewnością we Francji znajdą sprzymierzeńców tego specyficznego hobby. Francuzi uwielbiają polować w różnych formach, z nagonką, łukiem oraz z sokołem, towarzyszą temu najczęściej myśliwskie imprezy i biesiady.

Francuzi przywiązuję wielką wagę do tradycji i folkloru. W gronie rodziny i bliskich, najczęściej ustnie, przekazują z pokolenia na pokolenie legendy, przesądy, przysłowia, pieśni i tańce. Podróżując po poszczególnych regionach można zwrócić uwagę na ciekawe różnice występujące pomiędzy zachowaniem ludzi. Lista obchodzony świąt, obrzędów religijnych i towarzyszących im imprez jest bardzo długa. Francję zamieszkują w większości katolicy, więc w gronie rodzinnym obchodzi się Boże Narodzenie, chociaż przez różnorodność kulturową Francja uchodzi za kraj wielowyznaniowy. Podobnie świętuje się daty zakończenia dwóch wojen światowych, w których Francja odegrała niemałą rolę (8 maj i 11 listopad), a także 14 lipca – dzień wyzwolenia Bastylii, kiedy na terenie całego kraju odbywają się liczne imprezy, festyny, koncerty i przedstawienia. Karnawał jest również obchodzony hucznie, ulice zapełniają się tłumnymi pochodami zakończonymi pokazami fajerwerków. Na mapie Francji zapisały się także ważne ośrodki kultów religijnych, do których pielgrzymują wierni z całego świata, a święte miejsca bardzo często wymienia się w przewodnikach jako atrakcyjne turystycznie; najbardziej znane to Lourdes, Lisieux, Chartes i Le Puy. Bardzo często obchodzone są również lokalne święta jak na przykład święto lawendy w Prowansji, dzień sera i uroczystość kwitnących cytryn w Szampanii, święto ostryg w Cental czy kiszonej kapusty w Alzacji.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Jedną z ciekawych tradycji jest corrida – walki byków organizowane według hiszpańskich zasad z udziałem słynnych torreadorów. W wielu miejscach można znaleźć specjalne areny przystosowane dla tego niebezpiecznego widowiska. Popularna jest również „pogoń za kokardą”, kiedy młodzi mężczyźni próbują wyrwać bykowi przymocowaną pomiędzy rogami wstęgę. Specjalnie dla turystów przygotowywane są bardziej bezpieczne wersje zabawy, kiedy byka zastępuje krowa lub młody cielak.

Jak w każdym kraju, również we Francji obowiązują pewne zasady związane z zachowaniem się w restauracjach. Chociaż opłata za obsługę wliczona jest do rachunku service compris, za normalność przyjęło się zostawianie dodatkowych napiwków, najczęściej wysokości 7-10% zapłaconej kwoty. W kawiarniach i barach można zostawić napiwek na specjalnym talerzyku ustawionym na kontuarze. Turyści zostawiają również napiwki taksówkarzom, przewodnikom i pokojówkom hotelowym.

We Francji, podobnie jak w Polsce, obowiązują ścisłe zasady dotyczące palenia papierosów. Zakaz palenia obowiązuje we wszystkich budynkach użyteczności publicznej, zadaszonych placach, restauracjach, kawiarniach, środkach komunikacji itp. Palić można w wyznaczonych do tego miejscach zwanych espace fumeur.

Warto również pamiętać o pewnych zasadach przy kupowaniu napojów. W przypadku piwa należy poprosić o małe piwo „un demi” lub duże „un serieux”, przy zamawianiu piwa w języku angielskim czy niemieckim przez nieporozumienie można dostać litrowy dzban. Podobnie jest z kawą, należy uważać na samo określenie „kawa”, lepiej poprosić czarną „un expresso” lub białą „un creme”.

Zwiedzając muzea warto pamiętać, że fotografowanie ich wnętrz jest często możliwe, ale dopiero po uiszczeniu odpowiedniej opłaty, natomiast zwiedzając zabytki sakralne dobrze jest być odpowiednio ubranym, niemniej pod tym względem Francuzi nie są tak restrykcyjni, jak inne narody udostępniające turystom swoje świątynie.

Aktywny wypoczynek

Długie, szerokie i piaszczyste plaże to raj dla miłośników sportów wodnych, począwszy od nurkowania przez windsurfing, kitesurfing, żeglarstwo do nart wodnych, latania na spadochronie za motorówką czy pływania na „bananie”. Szerokie plaże często zagospodarowane są w części na boiska do piłki plażowej lub nożnej, a odbywające się na nich liczne konkursy sportowe z pewnością uatrakcyjnią wypoczynek. Na całym wybrzeżu znajduje się wiele wspaniałych portów, w których można wypożyczyć jachty lub wybrać się na zorganizowane rejsy. Wiele agencji turystycznych organizuje również połowy ryb na pełnym morzu. Dużym powodzeniem cieszy się  nurkowanie: zarówno snorkeling, jak i schodzenie pod wodę z akwalungiem, a duża ilość podwodnych jaskiń przyciąga najbardziej zaawansowanych nurków. W każdej nadmorskiej miejscowości można uzyskać informacje na temat wypożyczenia sprzętu i najlepszych miejsc do nurkowania.

We Francji istnieje perfekcyjnie rozbudowana baza obiektów sportowych, nie brakuje wypożyczalni sprzętów turystycznych i rekreacyjnych, a morskie wybrzeże można podziwiać z balonów, paralotni, spadochronów czy awionetek.

Wycieczki Fakultatywne

Chateau Gaillard – kilkadziesiąt kilometrów od Rouen znajdują się niezwykłe ruiny potężnej twierdzy wzniesionej przez króla angielskiego Ryszarda Lwie Serce, władającego przez jakiś czas Normandią. Malowniczy zamek strzegł przed laty doliny Sekwany, teraz jest ciekawą atrakcją turystyczną obejmującą potężny donżon otoczony murem. Z warowni roztaczają się niezapomniane widoki i chociażby dla nich warto udać się w to historyczne miejsce.

Wycieczka szlakiem kościołów – turyści z zamiłowaniem podziwiający zabytki architektury sakralnej powinni wybrać się na wycieczkę po magicznych miejscach, które z pewnością pozostaną im w pamięci. Są wśród nich takie miejscowości jak: Saint-Martin-de-Boscherville z opactwem św. Jerzego zachwycającym trójnawową bazyliką i zabudowaniami klasztornymi; Abbaye de Jumieges z ruinami potężnego opactwa Benedyktynów oraz Caudebec-en-Caux z przepięknym kościołem gotyckim Eglise Notre Dame.

Caen – gwarne i nowoczesne miasto z bogatą historią tragiczną w skutkach. Początki osady sięgają XI w., kiedy swoją rezydencję w tym miejscu wraz z zamkiem postawił Wilhelm Zdobywca i ufundował dwa opactwa, które do dziś są wizytówką turystyczną miasta. W XVI w. miejski port był świadkiem wielu morskich wypraw, w kolejnych wiekach miasto było areną starć katolików z protestantami, a historią ostatecznie wydała wyrok na większość zabudowań podczas II wojny światowej i lądowania wojsk sprzymierzonych na plażach Normandii w 1944 r. Chociaż miasto poważnie ucierpiało turyści zaglądają do niego z miłą chęcią, by podziwiać historyczne opactwa zachowane w dobrym stanie, w tym najbardziej znane Abbaye aux Hommes – wspaniały romańsko-normański klasztor męski, nad którym dumnie górują dwie imponujące wieże oraz Abbaye aux Dames – klasztor żeński z romańską bazyliką ozdobioną wieżą-latarnią. Wędrówka po pięknym mieście nie powinna ominąć którejś z świetnych restauracji oraz Starego Miasta z malowniczą ulicą Rue du Vaugueux z niewielkimi domami z muru pruskiego. Można na niej znaleźć ciekawe sklepy z pamiątkami i podziwiać niecodzienną zabudowę. Oprócz Muzeum Poczty i Telekomunikacji ważnym punktem turystycznym Caen jest Miejsce Pamięci – Muzeum dla Pokoju, poświęcone II wojnie światowej oraz okresowi „zimnej wojny”. Muzeum organizuje między innymi wycieczki na słynne plaże alianckiego desantu. Miłośnicy dawnych fortyfikacji powinni również zajrzeć na niewysokie wzgórze wznoszące się w centrum miasta z zamkiem wybudowanym przez Wilhelma Zdobywcę, w którym można zwiedzić skarbiec, kaplicę, muzeum poświęcone sztuce oraz podziwiać niezapomniane widoki na miasto i okolicę.

Bayeux – spokojne miasteczko skrywające wiele ciekawych zabytków, którym warto poświęcić czas. Turyści najczęściej zaglądają do miasta, by zobaczyć gobelin z Bayeux – niesamowitą, średniowieczną tkaninę, na której w postaci komiksu przedstawiono dzieje podboju Anglii przez Wilhelma Zdobywcę. Wykonali ją prawdopodobnie tkacze z Canterbury w 1077 r. i do dziś jest silnym magnesem przyciągającym ciekawskich podróżników. Obecnie fascynujące dzieło znajduje się w Ośrodku Wilhelma Zdobywcy, w którym organizowane są ciekawe pokazy multimedialne uszlachetniające wiedzę na temat gobelinu, chociaż wcześniej było wystawione w miejscowej katedrze Notre Dame w ciekawym prezbiterium. W mieście można zwiedzić ponadto Musee Baron Berard z galerią malarstwa z różnych epok oraz ciekawe Muzeum Bitwy o Normandię przybliżające zwiedzającym wiedzę na temat walk z okresu II wojny światowej.

Plaże Alianckiego Desantu – wielu turystów interesujących się historią przyjeżdża do Normandii specjalnie po to, by na własne oczy zobaczyć jak wyglądało miejsce najbardziej znanego lądowania wojsk sprzymierzonych na morskim wybrzeżu. 6 czerwca 1944 podczas słynnego D-Day na odcinku wybrzeża między Ouistreham i Arromanches-les-Bains wylądowały wojska alianckie, wśród których walczyli między innymi Francuzi, Brytyjczycy, Kanadyjczycy i Polacy. Po „najdłuższym dniu” udało się przełamać silny opór niemieckiej obrony, a plaże o kryptonimach Sword, Juno, Gold, Omaha i Utah oraz cała operacja „Overlord” dumnie zapisały się w historii II wojny światowej. W okolicy można znaleźć między innymi Muzeum Desantu, Muzeum – Miejsce Pamięci Plaży Omaha oraz wiele eksponatów i miejsc przypominających krwawe zmagania.

Coutances – wspaniała gotycka katedra, uważana za jedną z najpiękniejszych we Francji powstała w 1274 r., charakteryzująca się wyniosłą fasadą, pięknymi witrażami i kunsztownie ozdobionym wnętrzem jest wizytówką pięknego miasta, do którego często zaglądają turyści, by podziwiać ten cud architektury. Nazwa miasta pochodzi od słowa Constantia, którego przed wiekami używano na cześć rzymskich imperatorów. Oprócz katedry na uwagę turystów zasługuje świątynia Eglise St-Pierre z ogromną wieżą oraz zielone tereny Jardin des Plantes zachęcające do odpoczynku po zwiedzaniu niezwykłych kościołów, gdzie oddychać można świeżym powietrzem, podziwiając jednocześnie egzotyczne rośliny rosnące wśród cedrów i sekwoi.

Park Narodowy Normandzka Sekwana – idealne miejsce dla turystów poszukujących ciszy i spokoju, którzy swój czas chcą przeznaczyć na wielogodzinne spacery w otoczeniu pięknej przyrody. W lasach Brontone wytyczono wiele ścieżek spacerowych, a obszar parku ciągnie się od Duclair do ujścia Sekwany.

Chateau de Beaumesnil – położony niedaleko miejscowości Bernay piękny zamek uchodzący za normandzki Wersal, w którym turyści mogą zgłębić tajniki introligatorstwa skrywane przez lokalne muzeum.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Mont-Saint-Michel – wielka atrakcja turystyczna Francji od lat przyciągająca miłośników niecodziennych miejsc. Jeden z największych obiektów sakralnych w Europie, jakim jest opactwo Saint-Michele i miasteczko położone u jego stóp wznosi się na skalistej wyspie połączonej ze stałym lądem groblą, która jest częściowo zalewana podczas przypływów. Pierwszy klasztor tego miejsca powstał w czasie, gdy biskupowi miasta Avranches objawił się św. Michał Archanioł, natomiast obecny budynek to efekt prac prowadzonych przez 500 lat od XI do XVI w. W czasie wojny stuletniej warowne mury obroniły opactwo przed Anglikami mimo długiego oblężenia, klasztor był w swojej historii również więzieniem, a do jego pierwotnych właścicieli, czyli mnichów, trafił dopiero w 1969 r. Miejsce jest zadziwiające, odpływy odsłaniają piaszczyste dno morza wokół klasztoru, a przypływy gwałtownie zalewają opuszczone wcześniej tereny, co zachwyca i jednocześnie wprawia w osłupienie. Potężne wzgórze zwieńczone jest romańsko-gotyckim klasztorem z imponującą iglicą widoczną z wielu zakątków Normandii, okoliczną zatokę można podziwiać z klasztornego „wielkiego tarasu”, natomiast najważniejszym miejscem jest Eglise Abbatiale, czyli opacki kościół. Po północnej stronie rozpościera się część zwana La Merveille z klasztornymi salami i krużgankami, które można zwiedzać tylko z przewodnikiem. Nie sposób pominąć tego miejsca podróżując po Normandii, a przy okazji można zwiedzić okoliczne miasteczko z kilkoma muzeami, potężnymi obwarowaniami i restauracjami serwującymi dobre jedzenie. Zwiedzając okolicę należy uważać, żeby podczas odpływu nie wybrać się na zbyt daleki spacer w morze, gdyż przypływy w tym miejscu są nadzwyczaj szybkie i może zabraknąć czasu, by dotrzeć do stałego lądu.

Vitre – ciekawe miasto, w którym zachowały się pokaźne zamki pełniące ważne role w okresie średniowiecza. Warto przespacerować się starówką doskonale obrazującą architekturę okresu śre-dniowiecza i zwiedzić najciekawszy zamek Chateau Vitre otoczony głęboką fosą ze zwodzonym mostem. Turyści pojawiający się na dziedzińcu zachwycają się wspaniałymi arkadami oraz ratuszem zachowującym średniowieczny wygląd, mimo iż został zbudowany dopiero w 1913 r. Po zwiedzeniu zamku można wybrać się na obiad w rejon starówki Vitre, w której zachowały się pięk-ne uliczki, stare domy i renesansowe kamienice. Pod żadnym pozorem nie wolno ominąć wspaniałej promenady zbudowanej specjalnie dla turystów, którzy podczas przyjemnego spaceru mogą po-dziwiać mury miejskie oraz masywną basztę.

Dinan – turyści często wybierają się do ciekawego miasteczka z jednodniową wizytą, by zobaczyć imponujące mury obronne z basztami i bramami oraz ciekawą, idealnie nadającą się do spacerów starówkę. Atrakcją miasta jest dawny port ze starym mostem oraz brukowane uliczki skrywające w swoim labiryncie lokale gastronomiczne serwujące lokalną kuchnię. Miasto nabrało znaczenia w XVIII w., kiedy na dużą skalę rozwinęło się tkactwo i zaczęli do niego zjeżdżać kupcy z najodleglejszych zakątków kraju. Starówkę ozdabiają piękne domy oraz wkomponowana w nie Wieża Zegarowa Tour de l'Horloge z galerią widokową, z której najlepiej ogląda się miasto. Jednym z ciekawszych zabytków jest Bazylika Zbawiciela będąca zlepkiem stylów architektonicznych z przyległymi do niej, pięknymi ogrodami zachęcającymi do wypoczynku i spaceru. Panoramiczny widok na dolinę rzeki Race i dzielnicę portową można podziwiać z wieży św. Katarzyny. Warto również zajść do Muzeum Zamkowego umieszczonego w niewielkim zamku oraz przespacerować się zabytkowym mostem Vieux Pont pochodzącym z XV w.

Rennes – pasjonujące miasto, które zaczerpnęło nazwę od plemienia Redonów, które osiedliło się przed wiekami na ważnych strategicznie ziemiach. Ceglany mur wybudowano, by bronić się przed częstymi najazdami barbarzyńców, a kres średniowiecznym wojnom w tej krainie położyły zaręczyny Anny Bretońskiej z królem Francji Karolem VIII. Kiedy do miasta zaczęli zjeżdżać studenci na nowopowstające uczelnie w XVIII w. nastąpił silny rozwój kulturalny, natomiast gospodarczego znaczenia Rennes nabrało dopiero po zakończeniu II wojny światowej. Starsze dzielnice miasta oddzielone są od nowszych zabudowań płynącą częściowo pod ziemią rzeką Vilaine, a turyści najtłumniej zbierają się przeważnie na wielkim Place de la Marie, by z tego miejsca rozpocząć wycieczkę po niezwykłym mieście. W tym miejscu na uwagę zasługuje budynek ratusza oraz gmach opery, warto przespacerować się w kierunku Place de la Palais z imponującym budynkiem Palais de Justice oraz przeciąć niezwykłą arterię rozciągającą się między tymi placami, jaką jest rue St-Georges z ciekawymi, starymi domami. Miasto można podziwiać z niezwykłego miejsca, jakim jest wzniesienie Mont Thabor z pięknymi ogrodami dającymi wytchnienie w upalne dni, ogrodem botanicznym oraz oranżerią; niedaleko tych terenów znajdują się monumentalne schody oraz wspaniała promenada La Motte a Madame. Najbardziej znanymi i rozpoznawalnymi budynkami w mieście są Parlament de Bretagne mieszczący się w XVII-wiecznym budynku oraz Bazylika Saint-Sauveur z ciekawym ołtarzem w postaci baldachimu. Będąc już na Starym Mieście warto przespacerować się w okolicę katedry św. Piotra wznoszącej się na niewielkim placyku niedaleko place des Lices, na którym przed wiekami urządzano turnieje rycerskie, natomiast obecnie znajduje się wokół niego wiele ciekawych atrakcji turystycznych takich jak hala targowa Les Halles Martenota z XIX w. czy most zwodzony Mordelaises Gate z dwiema wieżami. Po zwiedzeniu tych miejsc na pysznym obiedzie najlepiej zatrzymać się przy rue St-Michel, gdzie apetycznymi zapachami zapraszają do swych wnętrz przytulne karczmy i restauracje. W mieście znajduje się także kilka ciekawych muzeów, wiele interesujących kościołów, oraz liczne puby i dyskoteki z muzyką na żywo, które usatysfakcjonują turystów lubiących zabawę do białego rana. Rennes można również zwiedzić z poziomu rzeki za sprawą wynajętej motorówki, którą warto również popłynąć nieco dalej w kierunku kanału St-Martin.

Amiens – istotny punkt na mapie turystycznej Francji, którego nie powinni przegapić podróżnicy miłujący architekturę i francuski klimat. Amiens w czasach starożytnych istniało jako osada Samorobriva, było obozem legionów rzymskich, a do Francji trafiło w 1185 r. W tym mieście cesarz Napoleon zawarł pokój z Anglią, a okoliczne ziemie były areną zmagań wojennych podczas I wojny światowej. Turyści tłumnie zjeżdżają do Amiens, by zobaczyć cud architektoniczny jakim jest XIII-wieczna katedra Notre-Dame. Niezwykła świątynia jest największym tego typu obiektem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jej zwiedzanie to architektoniczna uczta. W zamierzeniu miała być obiektem, do którego przywieziono z Ziemi Świętej głowę św. Jana Chrzciciela, obecnie turyści mogą podziwiać trójnawowe wnętrze, dwuwieżową fasadę zachodnią, niezwykłe portale zachwycające rzeźbionymi dekoracjami, ozdobne ławy z kilkoma tysiącami figur i wiele innych zdobień zawracających w głowie. Warto wspiąć się na północną wieżę, by zobaczyć panoramę miasta i starówkę z wieloma zabytkami. Do najważniejszych należy ratusz, dawna siedziba urzędników królewskich Maison Bailliage oraz wieża miejska z zegarem słonecznym. Gdy przyjdzie czas na posiłek najlepiej wybrać się do dzielnicy Saint-Leu położonej na północ od katedry. W wąskich, pełnych uroku uliczkach znajdują się przytulne restauracje serwujące kulinarne przysmaki. Dla turystów, którym niestraszne zwiedzanie muzeów miasto oferuje kilka ciekawych placówek jak np.: Musee de Picardie, w którym można zobaczyć zabytki z czasów rzymskich, Musee de l'hotel de Berny z rozmaitymi dziełami sztuki, Galerie du Vitrail prezentującą tajniki powstawania szklanych obrazów oraz Musee Jules Verne poświęcone sławnemu pisarzowi, który przez wiele lat mieszkał w Amiens i tworzył wybitne dzieła jak chociażby „20 000 mil podwodnej żeglugi”.

Reims – ważne miasto w historii Francji, które przez wieki było miejscem koronacji królów, a dziś jest centrum degustacji szampana, do którego zjeżdżają turyści, by w specjalnych piwnicach popijać ten szlachetny napój. Pierwszymi osadnikami w tym miejscu byli Celtowie, niewielka osada szybko stała się jednym z najlepiej rozwiniętych miast Galii. Biskupi z Reims odegrali znaczącą rolę w chrystianizacji Franków, w mieście ochrzczono w 498 r. ich króla Chlodwiga, a w średniowieczu metropolia stała się ważnym ośrodkiem nauki i kultury dzięki słynnej szkole katedralnej. Wielu turystów przyjeżdża do miasta, by podziwiać cud architektury i symboliczne dla historii Francji miejsce jakim jest katedra Notre-Dame wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jej wnętrza kryją krypty pochodzące z V w., chociaż sama świątynia powstała w wieku XIII. Perła klasycznej architektury gotyckiej, w której ukoronowano 26 monarchów Francji zachwyca strzelistą fasadą z dominującymi dekoracjami w postaci uśmiechniętych aniołów gotowych do fotografowania. Turyści nie mogą oderwać wzroku od imponujących wież i dwunastoramiennej rozety zawieszonej nad bogatym portalem, wzbudza w nich podziw wnętrze rozświetlone licznymi, średniowiecznymi witrażami, imponują gotyckie posągi świętych i męczenników. Koniecznie trzeba wspiąć się na wspaniałe wieże oraz zajrzeć do muzeum mieszczącego się w pałacu biskupim. Kolejnym zabytkiem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest bazylika św. Remigiusza charakteryzująca się romańsko-gotycką architekturą oraz dwoma smukłymi wieżami. Jej wnętrza również olśniewają, interesujący jest ołtarz oraz wielki żyrandol składający się z 96 świec symbolizujących lata życia św. Remigiusza. Turyści, którzy mieli okazję zwiedzić te niezwykłe budowle powinni odreagować od doznań wzrokowych w szampańskich piwnicach znanych firm produkujących zacne trunki. Degustacja i zwiedzanie takich miejsc to idealny czas na złapanie oddechu oraz zrobienie pamiątkowych zakupów. Na zwiedzanie piwnic najlepiej wybrać się szlakiem poszczególnych wytwórni, najbardziej znane to Taittinger, Pommery, Piper-Beidsieck i Mumm. Oprócz niezwykłych świątyń w Reims znajduje się kilka ciekawych miejsc, jak na przykład przepiękny Place Royal z klasycystyczną zabudową i pomnikiem Ludwika XV, ratusz z imponującą fasadą oraz wiele pałaców i rezydencji miejskich charakteryzujących się różnymi stylami. Pamiątkowe zdjęcie warto zrobić przy wielkim łuku tryumfalnym z czasów rzymskich zwanym Bramą Marsa, zwiedzić Muzeum Sztuk Pięknych oraz ciekawe Muzeum Samochodów. Warto pojawić się w Reims w czasie wakacyjnego cyklu koncertów odbywających się w bazylice i katedrze.

Chartres – miasto położone na ważnym szlaku pielgrzymkowym do Santiago de Compostela ma w sobie niepowtarzalny urok. Pradawna osada wzniesiona w tym miejscu była uważana za centrum druidyzmu – religii starożytnych Celtów, a w IV w. stanowiła już centrum chrześcijańskiego biskupstwa, w którym przy murach miejskich wzniesiono pierwszą katedrę. W jej wnętrach w 1594 r. koronowano króla Francji Henryka z Nawarry i chociaż miasto ucierpiało podczas wojen  religijnych jego rozwój nastąpił w momencie wybudowania linii kolejowej do Paryża w 1849 r. W Chartres znajduje się wiele ciekawych zabytków, z których najważniejszym jest katedra Notre-Dame wzniesiona na malowniczym wzgórzu w sąsiedztwie rzeki Eure. Wzgórze miało symbolizować obecność i siłę bóstw, a na ruinach starej świątyni romańskie w latach 1194-1260 wzniesiono niezwykła katedrę, zwaną „pałacem stylów”, wpisaną po latach na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na uwagę zasługuje wspaniała rozeta, dwie niesymetryczne wieże oraz witraże zbudowane z setek malutkich szybek, przez które dostają się promienie słoneczne tworzące we wnętrzu niespotykany klimat. Turyści godzinami podziwiają Portal Królewski, mistyczne ozdoby, liczne symboliczne elementy oraz otoczoną aurą tajemniczości figurkę Czarnej Madonny, która przechowywana jest w świątynnej krypcie, podobnie jak wiele ciekawych skarbów sakralnych. Oprócz niezwykłej katedry warto również zwiedzić średniowieczną starówkę, Musee des Beaux-Arts z kolekcją obejmującą sztukę dawną i nowoczesną oraz Muzeum Witraży. Turyści spacerujący po mieście zwracają uwagę na piękne, stare domy, smakują niezwykłej kuchni, a także interesują się ciekawą architekturą starych pralni i młynów.

Paryż – stolica wielu wiele, które są możliwe do poznania wyłącznie za sprawą osobistych odwiedzin w mieście sztuki, kultury, niepowtarzalnych zabytków oraz szerokiej gamy atrakcji przeznaczonych dla turystów pragnących poczuć kwintesencję Francji. Niebywała architektura z niecodziennymi rozwiązaniami, chodniki wyglądające jak sceny teatralne, romantyczne zaułki, niepowtarzalna atmosfera oraz kilkadziesiąt dzielnic, których nie sposób zwiedzić nawet w ciągu jednego tygodnia. Miasto prezentuje dorobek wielu cywilizacji, na każdym kroku można obcować z historią, by później zasiąść w wytwornej restauracji i zmierzyć się ze swoimi rozważaniami nad lampką najlepszego szampana. Poznawanie Paryża to czasochłonne zajęcie i trudno jednoznacznie stwierdzić, który zabytek jest najważniejszy. Koniecznie trzeba zobaczyć wszystkie symboliczne budowle z których Paryż słynie. Jedną z nich jest katedra Notre-Dame i jej okolica. Sama katedra jest perłą architektury gotyckiej, której budowa trwała dwieście lat, a jej budowę w 1163 r. zlecił biskup Paryża. Pierwsi władcy Francji rezydowali w Pałacu Sprawiedliwości. Koniecznie trzeba zajść do okazałej twierdzy Conciergerie i zwiedzić jeden z najwspanialszych zabytków gotyckich, jakim jest dwukondygnacyjna kaplica Sainte-Chapelle. Przy okazji warto zajrzeć na wyspę St-Louise będącą między innymi ośrodkiem polskich emigracji, ze słynnymi pałacami Hotel Lambert i Hotel de Lauzun, Biblioteką Polską, Muzeum Adama Mickiewicza, kościołem St-Louis-en-l’Ile i wieloma wykwintnymi restauracjami, w których można odpocząć po zwiedzeniu interesujących miejsc. Najbardziej znaną i rozpoznawaną arterią jest prowadząca od Luwru do pl. Etoile (oficjalnie plac Charlesa-de-Gaulle’a) oś miasta, czyli długie na 2 kilometry Pola Elizejskie z  trasą spacerową, ekskluzywnymi hotelami, restauracjami, teatrami, sklepami i kawiarniami. Pola Elizejskie ciągną się do placu Charlesa-de-Gaulle’a z pomnikiem narodowym Francji jakim jest Łuk Tryumfalny – wielkie osiągnięcie klasycyzmu czasów cesarskich, od którego odchodzi 12 ulic z przytulnymi kawiarenkami i sklepami. Najbardziej dostojnym pałacem miasta jest Luwr – dawna rezydencja królewska i jedno z najbogatszych muzeów świata. Turystów zachwyca rozległy dziedziniec przez pałacem oraz wirtuozerska szklana piramida, przez którą prowadzi wejście do muzeum. Godny polecenia jest Panteon, czyli miejsce pamięci i pochówku narodowych bohaterów Francji, a także Ogród Luksemburski z wieloma atrakcjami turystycznymi, jak chociażby Fontanna Obserwatorium, zbytkowa karuzela czy teatrzyk kukiełkowy. Jedną z najbardziej znanych dzielnic Paryża jest Montmartre – historyczne wzgórze, po którym przechadza się wielu artystów, a turyści pozują ulicznym malarzom. W tajemniczych zakamarkach mieszczą się przytulne restauracje, winiarnie i kawiarnie, w dzielnicy mieszkały wybitne osobistości ze świata sztuki oraz francuska elita. Dodatkowo mogą zwiedzić imponującą bazylikę Serca Jezusowego – wielki kościół wybudowany z białego kamienia na bazie krzyża w estetyce bizantyjsko-mauretańskiej. Południowo-zachodnia część miasta zdominowana jest przez konstrukcję, którą pragną zobaczyć, przynajmniej z bliska, wszyscy turyści przyjeżdżający do Paryża. Wieża Eiffel’a przychodzi na myśl każdemu, kto pomyśli o stolicy Francji. Turyści o zasobniejszych portfelach mogą z powodzeniem pokusić się o kolację przy zachodzie słońca z pięknym widokiem na miasto i stukilometrową panoramę okolic. Od wieży odchodzą Pola Marsowe, na których odbywały się liczne imprezy plenerowe i duże wystawy, a obecnie można spotkać spacerujących turystów i młodzież wygrzewającą się na elegancko przystrzyżonych trawnikach. Turyści często zaglądają na kultowy cmentarz Pere Lachaise, na którym pochowano wiele znanych osobistości z różnych środowisk i grup społecznych, a same tereny nekropolii są dobrym miejscem na długie spacery w zadumie. Najbardziej znanym parkiem w Paryżu jest Lasek Buloński z teatrem na świeżym powietrzu, jeziorkami, po których można pływać łódkami oraz wieloma szlakami pieszymi, doskonale nadającymi się również do jazdy na rowerze.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej wybrać się do Normandii ?
Sezon letni zaczyna się tu już w maju i trwa do połowy października, kiedy temperatura powietrza przekracza 25°C. Mimo wysokich temperatur w środku lata temperatura nie jest zbyt uciążliwa dzięki morskiej bryzie, jednak jest odczuwalna w głębi lądu i dużych miastach. Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, w kurortach można spotkać najwięcej turystów, którym nie przeszkadzają wyższe ceny niż poza sezonem. Wielu podróżników decyduje się również na odwiedziny tej części Francji wiosną i jesienią, które są dogodnymi porami roku na zwiedzanie zabytków i urlop spędzony w spokojniejszej atmosferze.

Jaka waluta obowiązuje we Francji i jakie są orientacyjne ceny?
We Francji obowiązuje wspólna dla całej Unii Europejskiej waluta – Euro. Konsekwencją tego są nieco wyższe ceny niż w Polsce, zwłaszcza jeżeli chodzi o posiłki w restauracjach i infrastrukturę turystyczną.

Gdzie i jakie pamiątki kupić w Normandii?
Zakup pamiątek nie stanowi żadnego problemu. W każdym kurorcie i większym mieście znajdują się bardziej lub mniej wyszukane sklepy oferujące ciekawe przedmioty. Do najbardziej poszukiwanych pamiątek należą: ceramika z Rouen, koronki z Alencon, kryształy z Baccarat, a także regionalne wina, których ilość w każdym regionie może zawrócić w głowie. Turyści z wakacji przywożą wspaniałe kulinarne przysmaki, jak rozmaite sery, ciastka maślane, kiełbasy, słynną musztardę Dijon lub butelkę oliwy. Wiele regionów może pochwalić się doskonałymi wyrobami garncarskimi, fajansowymi, szkłem artystycznym, wyrobami skórzanymi, wikliną i porcelaną. Turystki powinny rozglądać się za modnymi torebkami i apaszkami, w ekskluzywnych sklepach nie brakuje również oszałamiających, francuskich perfum. Za markowymi ubraniami najlepiej rozglądać się w sklepach oferujących posezonową wyprzedaż towarów. Podróżniczą kolekcję powinny również ozdobić miniaturki znanych, francuskich budowli jak Wieża Eiffela czy katedra Notre Dame.

Jaki czas obowiązuje we Francji?
We Francji obowiązuje taki sam czas jak w Polsce.

Jak poruszać się po Normandii?
W Normandii są dobre drogi krajowe biegnące wzdłuż wybrzeża oraz autostrady łączące stolicę Rouen z sąsiednimi regionami oraz z Paryżem i Caen. Między miejscowościami turystycznymi i głównymi miastami istnieje wiele połączeń autobusowych, a nawet kolejowych. Jeżeli planujemy odbyć nieco dalszą podróż szybką koleją warto kupić bilet wcześniej, gdyż w dniu wyjazdu przeważnie brakuje miejsc. Sieć kolejowa we Francji jest jedną z najlepiej rozwiniętych w Europie, a szybkie pociągi TGV łączą główne miasta wybrzeża z centrum i południem kraju.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

W większych miejscowościach można wypożyczyć auto i samemu zwiedzić okolicę, jak również jest to wygodne rozwiązanie jeżeli przyjechaliśmy samochodem do Francji. Polskie prawo jazdy jest wszędzie akceptowane, jednak należy pamiętać, że jeżeli poruszamy się samochodem z obcą rejestracją nie podlegamy kredytowaniu mandatów, czyli mandat musi być zapłacony na miejscu lub przed wyjazdem z kraju, gdyż nie zezwala się na opuszczenie kraju z długiem wobec państwa. 

Jakie plaże są w Normandii?
Normandia ma specyficzne wybrzeże, które w wielu miejscach oddzielone jest od wody stromymi klifami charakteryzującymi się różnymi barwami. Strome skały opadają jak kaskady na wąskie odcinki nabrzeża, o które rozbijają się ogromne fale, niemniej w wielu miejscach można znaleźć plaże kamieniste, żwirowe, a nawet piaszczyste. Najpiękniejsze plaże znajdują się przeważnie przy ujściach rzek, jak to jest w przypadku Fecam, gdzie wypoczywać można na kamienisto-żwirowym odcinku wyznaczonym dla turystów. Kamienista plaża znajduje się również w Dieppe, z kolei w takich kurortach jak Cabourg, Deauville czy Villers Sur Mer można wypoczywać na szerokich plażach z drobnym, złocistym piaskiem. Niektóre plaże mają to do siebie, że są żwirowe i kamieniste, ale ich atutem jest położenie w okolicy malowniczych klifów, jak to jest w przypadku plaży w Etretat.

Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp.

Jakie są ograniczenia celne we Francji?
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić: do 800 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia we Francji?
W nagłych przypadkach turyści z Polski objęci są we Francji bezpłatną podstawową opieką medyczną. Opłaca się jednak wykupić polisę ubezpieczenia podróżnego, która w razie potrzeby umożliwi pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i transport medyczny. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie prywatne należy zapoznać się z jego warunkami, gdyż w większości przypadków ubezpieczeniem objęte są koszty leczenia powyżej pewnych kwot, które należy samemu opłacić. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest jednak w oddziale wojewódzkiego NFZ złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest dowodem posiadania takiego ubezpieczenia.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min. Szczepienia ochronne nie są wymagane i nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, niemniej przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo.

Ważne informacje MSZ

Dokumentem uprawniającym nas do pobytu na terenie Francji jest dowód osobisty lub paszport (o ile nie posiadamy dowodu). Obowiązują nas te same co w innych krajach Unii Europejskiej przepisy dewizowe oraz nie ma obowiązku meldunkowego, jeżeli nasz pobyt na terenie kraju nie przekracza 90 dni.

Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych: www.msz.gov.pl lub na stronie ambasad i konsulatów we Francji.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Francuskiej
Francja, Paryż, 1, Talleyrand, 75007
Tel.: +33 143173405 Tel. dyżurny: +33 680580220 Faks: +33 143173507
paryz.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.paryz.polemb.net

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Stałe Przedstawicielstwo Rzeczypospolitej Polskiej przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w Paryżu
Francja, Paryż, 136, rue de Longchamp, 75116
Tel.: +33 156 285760
paryz.oecd.sekretariat@msz.gov.pl
www.paryzoecd.polemb.net

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Lille
Francja, Lille, 45 Bld Carnot, 59000 Lille
Tel.: + 33 680286992 Tel.: +33 320144180
consulat.lille@msz.gov.pl
www.lillekg.polemb.net

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Rennes
Francja, Rennes, 4 H Avenue des Peupliers - Technoparc, 35510 Cesson Sevigne
Tel.: (00-33-2) 998-381-82 Faks: (00-33-2) 998-391-95
consulat@dories.com

Paryż

Pireneje

Północna Francja

Szampania

Zatoka Biskajska

Francja: Alzacja , Bretania , Burgundia , Dolina Garonny , Dolina Loary , Korsyka , Lazurowe Wybrzeże , Lotaryngia , Masyw Centralny , Nicea , Normandia , Paryż , Pireneje , Północna Francja , Szampania , Zatoka Biskajska

Wybierz region Alzacja , Bretania , Burgundia , Dolina Garonny , Dolina Loary , Korsyka , Lazurowe Wybrzeże , Lotaryngia , Masyw Centralny , Nicea , Normandia , Paryż , Pireneje , Północna Francja , Szampania , Zatoka Biskajska